Liceul Tehnologic „Ioan Corivan” Huşi

Este situat  în municipiul Huşi din judeţul Vaslui şi deserveşte o zonă de aproximativ 50 de kilometri pătraţi. Unitatea de învăţământ a fost înfiinţată în anul 1912 ca Şcoala practică de meserii şi şi-a pastrat de-a lungul timpului profilul tehnologic, asigurând pregătirea profesională a tinerilor din zona Huşi în conformitate cu dezvoltarea economică a zonei, prin şcolă de meserii, şcoală profesională şi de ucenici, şcoală de arte şi meserii, liceu tehnologic.

În anul şcolar 2015-2016, la Liceul Tehnologic „Ioan Corivan” Husi sunt înscrişi  550 de elevi cu vârste între 14 şi19 ani care frecventează cursurile învăţămâtului tehnologic, cursuri de zi, în domeniile Mecanică, Industrie textilă şi pielărie, Comert, Turism şi alimentaţie, liceu tehnologic, şcoală profesională.